Kiitokset

Suurkiitos kaikille Broholmer Finland ry:n Helatorstaina Match Show'hun osallistuneille! 120 koiraa kilpaili pentujen, pienten, isojen, monirotuisten ja veteraanien kehissä. Lapsi ja koira -kehään saatiin myös ennätysmäärä osallistujia. Vuoden broholminkoiraksi valittiin Mabeliz Gusse, joka muutti Suomeen Ruotsista toissa syksynä.

Broholmer Finland ry haluaa kiittää upeita sponsoreita palkinnoista ja arvontaan lahjoitetuista tuotteista: Best Friend,Broholmerselskabet, Racinel, Faunatar, Koirakoulu Kontakti, Hyvä Koira, Catteria.com, Sippura, Packforce, Lemmikkitaivas,Lemmikkihoitola Haukurnau, Haga Eyewear, Kharn-Ka Cattery, T:mi Maria Ru, Team Icy Stars, Koirakuvausta Monna Rantanen,Beauty Room DanaStyle, Nani Annette, Garage 29, Taide Milou, K-Supermarket Torpparinmäki sekä Musti ja Mirri

Tuomarimme Teija, Henni, Pirkko-Liisa, Nina ja Jenni ahkeroivat kehissään ja valitsivat voittajiksi upeita koiria, Kiitos teille mukana olosta!

Kiitos myös ihanille apureillemme: Toni, Kati, Elisa, Cilla, Raini, Tommy,  Räsä & perhe, Jamppa, Daniela, Tiina, Minna, Ilkka, Sami, Veera, Lenita ja Mia

Eikä sovi unohtaa mahtavaa BroFi-tiimiä, eli iso kiitos kaikista järjestelyistä Maria, Aija, Jaana, Irmeli, Pia, Suvi, Annamaija ja Taija! <3

Onnea voittajille!

Ryhmät ja tuomarit

 1. Lapsi & koira/lelukoira (alle 10-vuotiaat lapset) + veteraanit (yli 7-vuotiaat koirat) - Jenni Sokura (oma rotu: bokseri)

2. Pienet (alle 40 cm koirat) - Henni Reunanen (omat rodut: perun- ja meksikonkarvatonkoirat)

3. Isot (yli 40 cm koirat) - Teija Toivola/Faunatar Entresse (omat rodut: borzoi, silkkivinttikoira)

4. X-rotu - Pirkko-Liisa Marttinen Kennel Greyser (oma rotu: greyhounds)

5. Pennut (alle vuoden ikäiset) - Nina Virtanen/kennel Adentro (oma rotu: xoloitzcuintle)

Paras broholminkoira ja BIS - kaikki tuomarit

Tulokset

BIS

BIS 1 "Meeko" amerikanakita om. Anu Sivén
BIS 2 "Varpu" novascotiannoutaja om. Jenni Rajala
BIS 3 "Tofi" monirotu om. Nina Saarela
BIS 4 "Tzino" meksikonkarvatonkoira om. Mirka Rautio
BIS 5 "Böbe" pumi/puli om. Johanna Muhonen
BIS 6 "Saimi" faaraokoira om. Tanja Paananen
BIS 7 "Unna" mittelspitz om. Samuli Torkkola
BIS 8 "Eddie" monirotu om. Monica Eriksson
BIS 9 "Penni" shetlanninlammaskoira om. Anni Hautala
BIS 10 "Luca" englanninkääpiöterrieri om. Laura Pitkänen

Paras broholminkoira
Mabeliz Gusse, omistaja Lenita Mullo, kasvattaja Marianne Valtersson, Ruotsi

Erikoispalkinto
Match Show'n vanhin koira

"Indira" tiibetinspanieli om. Laura Siimekselä

Lapsi ja koira
1 Teddy-collie om. Eeva T.
 
Lapsi ja lelukoira
1 Bella-japaninpystykorva om. Eeva T.

Isot

Siniset

1 "Saimi" faaraokoira om. Tanja Paananen
2 "Emmi" australianpaimenkoira om. Maria Forsström
3 "Ossi" labradorinnoutaja om. Sara Palo
4 "Noki" whippet om. Taru Jäppinen

Punaiset

1 "Meeko" amerikanakita om. Anu Sivén
2 "Dusty" whippet om. Taru Jäppinen
3 "Emma" punainen irlanninsetteri om. Marja Heikkonen
4 "Rimppu" belgianpaimenkoira om. Helena Hirvonen 

Monirotu

Siniset

1 "Eddie" om. Monica Eriksson
2 "Bamby" om. Néa Mekhalfia
3 "Vinski" om. Saija Hakanen
4 "Nessi" om. Kristiina Ylänne

Punaiset

1 "Tofi" om. Nina Saarela
2 "Nelli" om. Janniina Huttunen
3 "Rudo" om. Marja Leinonen
4 "Gini" om. Johanna Kupiainen 

Veteraanit

Siniset

1 "Penni" shetlanninlammaskoira om. Anni Hautala
2 "Pikku-Ukko" karvallinen perunkarvatonkoira om. Maria Ruotsalainen
3 "Remu" monirotu om. Lotta Äkkilä
4 "Eddie" monirotu om. Marika Eriksson 

Punaiset

1 "Tzino" meksikonkarvatonkoira om. Mirka Rautio
2 "Kidi" newfoundlandinkoira om. Tiina Koivula
3 "Tuikku" whippet om. Heli Poikonen
4 "Nano" karkeakarvainen mäyräkoira om. Annica Svenblad

 

Pennut

Siniset

1 "Unna" mittelspitz om. Samuli Torkkola
2 "Elvis" pitkäkarvainen collie om. Jenina Luhtalampi
3 "Neku" meksikonkarvatonkoira om. Taina Kalliokoski
4 "Malla" suomenlapinkoira om. Anitta Währn 

Punaiset

1 "Varpu" novascotiannoutaja om. Jenni Rajala
2 "Deia" sileäkarvainen collie om. Linda Toivonen
3 "Vito" italianvinttikoira om. Pinja Suvanto
4 "Mickey" shetlanninlammaskoira om. Marja Heikkonen

 

Pienet

Siniset

1 "Luca" englanninkääpiöterrieri om. Laura Pitkänen
2 "Medya" shetlanninlammaskoira om. Petra Suurkari
3 "Duffy" cockerspanieli om. Tarja Veini
4 "Riesa" pitkäkarvainen mäyräkoira om. Sara Mikkonen

Punaiset

1 "Böbe" pumi/puli om. Johanna Muhonen
2 "Stella" rottaterrieri om. Saija Hakanen
3 "Rauha" basset artésien normand om. Elisa Fagerström
4 "Sansa" phalène om. Jaana Salonen